Konstanty Dobiejewski

Radca prawny
Brief info
Konstanty jest radcą prawnym i absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, posiada ponad 15–letnie doświadczenie w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych i samorządowych. W Kancelarii BTA jest Partnerem odpowiedzialnym merytorycznie za zagadnienia prawa pracy, prawa spółek oraz reorganizacji. Przed dołączeniem do naszej kancelarii Konstanty przez ponad 12 lat pracował w międzynarodowych sieciowych kancelariach dochodząc do stanowiska partnerskiego, w tym czasie zarządzał biurami lokalnymi oraz był liderem czołowych praktyk prawa pracy w Polsce. Konstanty pracuje w języku polskim, angielskim i niemieckim.
Doświadczenie zawodowe

Głównym obszarem kompetencji Konstantego jest prawo pracy – zarówno w zakresie spraw sądowych (był pełnomocnikiem w kilkuset sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych), jak i niespornych spraw indywidualnych i zbiorowych. Konstanty w swojej karierze doradzał przy kształtowaniu indywidualnych stosunków pracy, w szczególności dla kadry managerskiej, tworzeniu wzorów umów i innej dokumentacji pracowniczej, wdrażaniu i zmian aktów prawa zakładowego (układów zbiorowych, regulaminów pracy, wynagradzania, regulaminów funduszu świadczeń socjalnych), negocjacjach z organizacjami związkowymi oraz reprezentantami pracowników, wdrażaniu modeli motywacyjnych, optymalizacji czasu pracy, badaniach due-dilligence, wdrażaniu PPE i PPK. Szczególnie bogatym doświadczeniem Konstanty dysponuje w prawno-pracowniczych aspektach M&A oraz reorganizacji związanych z transferem pracowników.

W zakresie wybranych projektów:
  • był odpowiedzialny za aspekt opracowania i optymalnego wdrożenia modelu w zakresie ubezpieczenia wypadkowego przy jednym z największych połączeń w branży energetycznej i wydobywczej oraz jako główny pełnomocnik reprezentował mocodawcę przed sądem,
  • kierował zespołem i doradzał w zakresie prawa pracy przy wdrożeniu programu kadrowego dla globalnego lidera w branży meblarskiej,
  • kierował zespołem i doradzał w zakresie skomplikowanego procesu reorganizacyjnego dla jednego z liderów w branży produkcyjnej zaworów, w tym w aspekcie pracowniczym, m.in. w utworzeniu pracodawcy wewnętrznego
  • kierował zespołem i był głównym pełnomocnikiem klienta z branży energetycznej w zakresie sporu z organami odnośnie świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – obejmującego ok. 3 tyś. decyzji.

Konstanty prowadził i nadzorował szereg projektów reorganizacyjnych oraz świadczył obsługę korporacyjną dla spółek kapitałowych i osobowych. Między innymi: zakładał spółki (zoo, SKA, komandytowe, jawne), dokonywał zmian umów i statutów spółek, przeprowadzał transakcje zbycia przedsiębiorstw, wnoszenia aportów, połączeń (w tym odwrotnych i międzynarodowych) oraz przekształceń, prowadził transakcje zbycia udziałów do podmiotów zewnętrznych.

W zakresie wybranych doświadczeń m.in.:
  • kierował zespołem i doradzał od strony prawnej przy reorganizacji i przeniesieniu przedsiębiorstwa wiodącego podmiotu z branży detalicznej sprzedaży obuwia,
  • doradzał przy połączeniach odwrotnych ze spółką z o.o. jako przejmującą m.in. dla znaczącego producenta pojazdów górniczych, oraz jednego z globalnych liderów w branży produkcji zaworów.

Konstanty uczestniczył, jako prowadzący, w szkoleniach oraz webcastach z zakresu prawa pracy oraz jest autorem wielu publikacji z tego obszaru m.in. dla Rzeczpospolitej oraz Gazety Prawnej. Wspierał również, jako ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Konfederację Lewiatan przy opiniowaniu zmian ustaw z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Branże:
  • Produkcja
  • Automotive
  • Energetyka i wydobnictwo
  • FMCG